Kiedy Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway, przemawiał na Uniwersytecie Harvarda w 1995 roku, zręcznie określił uprzedzenia i nawyki myślowe, które powodują, że ludzie popełniają błędy, których można uniknąć, a czasami katastrofalne. Podzielił się lekcjami, których nauczył się w ciągu 70 lat swojego życia – lekcjami, których, jak sam mówi, „nie nauczył się wystarczająco wcześnie”. getAbstract poleca to podsumowanie pierwszych czterech pozycji z listy Mungera osobom zainteresowanym zwiększeniem samoświadomości i podejmowaniem bardziej racjonalnych decyzji.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze gry menedżerskie.

Take-Aways
Uprzedzenia zaciemniają ludzki osąd. Świadomość tych uprzedzeń może poprawić Państwa umiejętności podejmowania decyzji.
Bodźce są potężne, ale ludzie często nie doceniają ich znaczenia.
Ludzie mają skłonność do zaprzeczania informacjom, które ich bolą.
Ludzie często ignorują negatywne konsekwencje jakiegoś zachowania, jeżeli to zachowanie przynosi im osobiste korzyści.
Gdy człowiek podejmuje niewielkie zobowiązanie wobec idei lub instytucji, jest bardziej prawdopodobne, że będzie kontynuował większe zobowiązania. Ludzie lubią być konsekwentni.

Podsumowanie
W swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Harvarda w 1995 roku wiceprezes Berkshire Hathaway, Charles Munger, przedstawił 24 spostrzeżenia wynikające z jego 70-letniego życia. Pierwsze cztery z nich to:

  1. „Niedocenianie” siły bodźców – Nawet osoby, które uznają znaczenie bodźców, często nie doceniają, jak dużą rolę odgrywają one w zachowaniu. Przykładem jest FedEx, gdzie pracownicy muszą szybko sortować wszystkie paczki. Kierownicy próbowali wszelkich sposobów, aby zmusić swoich pracowników do przyspieszenia, ale nic nie działało, dopóki ktoś nie wpadł na pomysł, aby płacić za zmianę zamiast za godzinę. Pracownicy zachęceni ideą wcześniejszego wyjścia z takim samym wynagrodzeniem pracowali szybko i kończyli wcześniej.

„Pogardzanie ludźmi, którzy mają „inny sposób myślenia”… nie jest sposobem na zdobycie trwałej reputacji, jeżeli okaże się, że ci inni ludzie również robią coś ważnego.”

  1. „Zwykłe zaprzeczenie psychologiczne” – Niektóre matki zaprzeczają, że ich dzieci są przestępcami, mimo wyraźnych dowodów przeciwnych. Każdy w jakimś stopniu zaprzecza rzeczywistości, szczególnie wtedy, gdy prawda jest zbyt bolesna do zniesienia.
  2. „Stronniczość spowodowana zachętą” – Pewien wykwalifikowany chirurg w Lincoln w Nebrasce cieszył się sławą w dziedzinie operacji woreczka żółciowego. Rutynowo usuwał zdrowe organy pacjentom, którzy byliby w lepszej sytuacji, gdyby zachowali swoje woreczki żółciowe. Czy ten lekarz świadomie zdecydował się skrzywdzić swoich pacjentów w pogoni za pieniędzmi? Wcale nie. „Uważał, że pęcherzyk żółciowy jest źródłem wszelkiego zła w medycynie i jeżeli naprawdę kocha się swoich pacjentów, nie można usunąć tego narządu wystarczająco szybko”. W naturze ludzkiej leży skłanianie się do zachowań, które przynoszą korzyści, a jednocześnie przekonanie, że służy się większemu dobru.

„Kiedy jeden plemnik dostanie się do środka, [jajo] zamyka się, aby następny nie mógł się dostać”.

  1. „Skłonność do konsekwentnego i zaangażowanego myślenia” – Ludzie mają tendencję do trzymania się wcześniejszych wniosków i unikają hipokryzji, jaką jest akceptacja nowych pomysłów, które wydają się przeczyć poprzednim założeniom. Jeżeli dana osoba jest łatwa do zmanipulowania, nawet do podjęcia niewielkich zobowiązań, jest bardziej prawdopodobne, że będzie podążać tą samą drogą. To jest siła stojąca za „bolesnymi rytuałami kwalifikacyjnymi i inicjacyjnymi”, które służą umocnieniu zaangażowania danej osoby. Ludzie pozostają związani z ideami, które publicznie głoszą. To może być wadą protestów studenckich, które często służą bardziej przekonaniu samych studentów niż kogokolwiek innego.

O autorze
Charles T. Munger jest wiceprezesem Berkshire Hathaway i autorem książek Poor Charlie’s Almanac oraz On Success.

Rate this post