W lipcu 2016 roku, zaledwie 10 lat po swoim pierwszym „master planie” dla Tesla Motors, miliarder, przedsiębiorca i prezes Elon Musk podzielił się swoją wizją na następne dziesięciolecie firmy. Przyszłość Tesli obejmuje przystępne cenowo elektryczne samochody samojezdne, w pełni elektryczne naczepy i autobusy publiczne oraz oparty na aplikacji serwis car sharing. Jako nadrzędny cel świata opartego na zrównoważonej energii, Musk potwierdza możliwość zaistnienia takiej przyszłości. getAbstract poleca ten dokument entuzjastom przemysłu samochodowego i przedsiębiorcom odpowiedzialnym za środowisko.

Artykuł  przetłumaczony algorytmicznie (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze gry biznesowe.

Take-Aways

  • Tesla Motors odniosła sukces w realizacji celów, które Elon Musk nakreślił w swoim pierwotnym „master planie” z 2006 roku.
  • W 2016 roku nadrzędny cel Tesli jest taki sam, jak dziesięć lat temu: Zmierzać w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej.
  • Połączenie trzech produktów – samochodów, paneli słonecznych i akumulatorów – stworzy jedno spójne doświadczenie konsumenckie.
  • Tesla planuje rozwój samojezdnych elektrycznych pojazdów osobowych i towarowych, które będą bezpieczniejsze niż pojazdy obsługiwane przez człowieka.
  • Właściciele samochodów będą mogli zarejestrować swoje pojazdy Tesla w aplikacji do współdzielenia i zarabiać pieniądze, gdy nie będą korzystać ze swoich pojazdów.

Podsumowanie

Pierwotny „masterplan” firmy Tesla Motors z 2006 roku zakładał produkcję wysokowydajnego, w pełni elektrycznego samochodu – Tesla Roadster. Z dochodów generowanych przez Roadstera miał być finansowany rozwój przystępnych cenowo samochodów elektrycznych, skierowanych w szczególności do rodzin, z możliwością zakupu przez klientów paneli słonecznych do ładowania pojazdów. Ten etap jest bliski ukończenia. W 2016 r. Tesla ma rozszerzony plan, a cel, jaki przyświeca obu planom, pozostaje ten sam: dążenie do zrównoważonej przyszłości energetycznej.

„Z definicji musimy w pewnym momencie osiągnąć zrównoważoną gospodarkę energetyczną, w przeciwnym razie zabraknie nam paliw kopalnych do spalania i cywilizacja upadnie.”
Plan Tesli na rok 2016 zaczyna się od integracji. Chce „połączyć i przełamać bariery” między sobą, producentem paneli słonecznych SolarCity i firmą Powerwall, która produkuje domowe akumulatory zasilane energią słoneczną. Połączenie tych trzech usług – samochodów, paneli słonecznych i akumulatorów – stworzy jedno spójne doświadczenie konsumenckie. Niedroga Tesla Model 3, kompaktowy SUV i pickup uzupełnią linię pojazdów skierowanych do konsumentów. Aby szybko zbliżyć się do celu, jakim jest zrównoważony rozwój, inżynierowie Tesli opracowują zrównoważone maszyny niezbędne do zwiększenia możliwości produkcyjnych – „przekształcając samą fabrykę w produkt”.

„Wierzymy, że Tesla Semi zapewni znaczną redukcję kosztów transportu ładunków, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa i uczynieniu go naprawdę przyjemnym w obsłudze”.
Aby osiągnąć świat zrównoważonej energii, same pojazdy użytkowe nie wystarczą. Dlatego w 2017 roku Tesla zaprezentuje pojazdy „ciężarowe o dużej ładowności oraz pojazdy do transportu miejskiego o dużej gęstości pasażerów”. Nowe pojazdy elektryczne obniżą koszty transportu ładunków i zwiększą bezpieczeństwo pasażerów. Usprawnią również projektowanie i systemy autobusów publicznych.

„Będzie można również dodać swój samochód do wspólnej floty Tesli poprzez naciśnięcie przycisku w aplikacji telefonicznej Tesli, aby generował on dla Państwa dochód, gdy będą Państwo w pracy lub na wakacjach”.
Na horyzoncie pojawiają się również możliwości jazdy autonomicznej i „fail-operational”. Częściową autonomię posiadają już samochody Tesli, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Chociaż sprzęt do samodzielnej jazdy jest już dostępny, to oprogramowanie i przepisy są ostatecznymi strażnikami przejścia do pełnej automatyzacji. Gdy Tesla ujednolici swoją funkcję autopilota, będzie ona „około 10 razy bezpieczniejsza niż średnia dla pojazdów w USA”. Samochody samojezdne zapewnią kierowcom swobodę wykonywania innych czynności. Podczas podróży będzie można jeść, spać, czytać, pisać SMS-y lub robić cokolwiek innego. Tesla planuje nawet stworzenie usługi car-sharingu, aby mogli Państwo zarabiać, wynajmując swoją samojezdną Teslę za pośrednictwem aplikacji. Dochód ten zrekompensowałby koszt samochodu i pozwoliłby na zwiększenie ilości posiadanych samochodów.

O autorze

Elon Musk jest dyrektorem generalnym i architektem produktu Tesla Motors, dyrektorem generalnym i CTO SpaceX, prezesem SolarCity i współprzewodniczącym OpenAI.

Rate this post