W wieku 45 lat Elon Musk zbudował cztery wielomiliardowe organizacje w czterech różnych branżach. Co robi inaczej niż inni, co sprawia, że odnosi takie sukcesy? Może jest pracoholikiem o wizjonerskich poglądach, ale co ważniejsze, jest również mistrzem „transferu wiedzy”. Przedsiębiorca Michael Simmons i konsultant Ian Chew odkrywają wyjątkowe zdolności Muska jako „eksperta-generalisty”. getAbstract poleca ten artykuł liderom biznesu, którzy szukają sposobów na rozwój intelektualny i zawodowy.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze gry menedżerskie.

Take-Aways
Elon Musk jest „ekspertem-generalistą”, który potrafi płynnie przenosić wiedzę z jednej dziedziny do drugiej.
Ekspert-generalista to ktoś, kto studiuje różne dziedziny, aby zrozumieć głębsze zasady, które je łączą.
Dorastając, Musk czytał czasami dwie książki dziennie i miał coraz większe obszary zainteresowań.
Musk wykorzystał proces „transferu wiedzy”, aby zastosować zasady lotnictwa do SpaceX i zasady technologii do budowy PayPal.
Ludzie, którzy chcą odkryć nową dziedzinę, muszą najpierw zbadać różne podejścia i zdekonstruować każde z nich.
Podsumowanie
Nie ma wątpliwości: Elon Musk jest wyjątkowy. Zbudował cztery wielomiliardowe firmy w różnych dziedzinach – „oprogramowanie, energia, transport i kosmos”. Tak, pracuje 85 godzin w tygodniu i widzi możliwości przyszłości, o których inni tylko marzą, ale wiele z tych cech nie wyróżnia go z tłumu. To, co wyróżnia Muska, to fakt, że jest on „ekspertem-generalistą”, który potrafi płynnie przenosić wiedzę z jednej dziedziny do drugiej.

„Elon Musk jest jedyny w swoim rodzaju, ale jego zdolności nie są magiczne”.
Ekspert-generalista – określenie prezesa Bain & Company Orit Gadiesh – to osoba, która studiuje różne dziedziny, aby zrozumieć głębsze zasady, które je łączą. Wiele z tych osób ma swoją podstawową dziedzinę, ale studiuje również zasady leżące u podstaw innych zawodów i branż. To, czego się nauczą, mogą następnie zastosować w swoich głównych dziedzinach. Na przykład, informatyk poznający biologię może zastosować to, czego się nauczył, do sztucznej inteligencji i odwrotnie. Dzięki temu eksperci-ogólnicy mogą formułować pomysły, których inni nie potrafią.

„Elon Musk jest również dobry w bardzo specyficznym rodzaju uczenia się, z którego większość innych osób nie zdaje sobie sprawy – w transferze uczenia się”.
Brat Muska wspomina go jako nastolatka, czytającego dwie książki dziennie i mającego zainteresowania, które z wiekiem tylko się poszerzały. Musk pochłania książki z zakresu fizyki, projektowania produktów i energii, a także religii, science fiction i biografii przedsiębiorców. Dzięki tej szerokiej wiedzy – w połączeniu z doświadczeniami z życia – zdekonstruował podstawowe zasady wielu dziedzin i potrafi je zastosować w wizjonerski sposób. Musk wykorzystał proces „transferu wiedzy”, aby zastosować zasady lotnictwa i kosmonautyki w swojej firmie SpaceX, a także zasady technologii, aby założyć PayPal, internetowy serwis transferów pieniężnych.

„Jeśli poświęcimy czas i nauczymy się podstawowych pojęć z różnych dziedzin i zawsze będziemy je odnosić do naszego życia i świata, przenoszenie pomiędzy dziedzinami stanie się znacznie łatwiejsze i szybsze.”
Jak to się ma do ogółu społeczeństwa? Ludzie, którzy chcą odkryć nową dziedzinę, muszą najpierw poznać różne podejścia, a następnie każde z nich „zdekonstruować”. Następnie mogą porównać te podejścia ze sobą, aby poznać ich podstawowe zasady. Kiedy ludzie inwestują czas w poznanie zasad obowiązujących w różnych dziedzinach, rozwijają „supermoc”, która pozwala im zanurzyć się w nowej dziedzinie i z łatwością wnieść „unikalny wkład”.

O Autorach
Michael Simmons jest przedsiębiorcą i autorem tekstów na MichaelDSimmons.com. Ian Chew jest dyrektorem w Empact, firmie zajmującej się programami i wydarzeniami związanymi z przedsiębiorczością.

Rate this post