Harrison Owen sugeruje, że istnieje luka w przywództwie, ponieważ przechodzimy przez chaotyczne, transformujące czasy, a tradycyjni przywódcy nie mogą już dłużej sprawować kontroli i chronić nas przed tym. Jednak zamiast szukać przywództwa w nielicznych lub „Jedynych”, powinniśmy uznać, że wszystkie jednostki mają zdolności przywódcze, a poprzez samoorganizującą się działalność wyłoni się odpowiednie przywództwo dla różnych zadań. Szczególnie imponuje mu siła nieformalnej organizacji w osiąganiu wyników i wyłanianie się prawdziwego przywództwa z interakcji ludzi w tym nieformalnym środowisku. Przywództwo utożsamia z mocą Ducha, który inspiruje innych. Książka koncentruje się na pięciu funkcjach przywództwa: wywoływanie Ducha za pomocą wizji, wzrastanie Ducha za pomocą zbiorowego opowiadania, podtrzymywanie Ducha za pomocą struktury, pocieszanie Ducha na końcu oraz ożywianie Ducha, aby przejść przez okres żałoby po zakończeniu i ruszyć dalej. Książka jest napisana jako esej lub narracja, z obserwacjami, przykładami i opiniami na temat tego, co mogłoby lub powinno być. Chociaż książka Owena odzwierciedla tendencję w biznesie do nadawania większego znaczenia i celu poprzez duchowe podłoże, niektórzy mogą uznać jego dyskusję o „Duchu” za nieco rozmytą i trudną do zrozumienia. Język książki jest czasami zawiły, a jego twierdzenia nie zawsze wydają się całkowicie przekonujące. Jednak książka przedstawia temat przywództwa w nowym, fascynującym świetle.

Streszczenie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za niedoskonałości tłumaczenia) jako materiał na nasze gry menedżerskie.

Wnioski

  • Brakuje nam dziś liderów z powodu ogromnej ilości zmian i transformacji społecznych.
  • Zbiorowe przywództwo może się wyłonić dzięki Open Space Technology, spotkaniu, podczas którego powstają ukierunkowane grupy robocze.
  • Schemat organizacyjny już nie pasuje; organizacja nieformalna jest tam, gdzie wykonuje się prawdziwą pracę.
  • Każdy etap rozwoju organizacyjnego charakteryzuje się różnymi typami liderów.
  • Potrzebujemy liderów, którzy potrafią zejść do podziemi i nawiązać kontakt z głębszą jakością ducha, symbolizowaną przez Smoka.
  • Ktokolwiek przyjdzie, jest właściwą osobą. Cokolwiek się wydarzy, jest jedyną rzeczą, która mogła się wydarzyć. Kiedykolwiek się zacznie, jest to właściwy czas. Kiedy się kończy, to się kończy.
  • Pięć funkcji przywództwa to wywoływanie Ducha poprzez wizję, wzrastanie Ducha poprzez opowiadanie historii, podtrzymywanie Ducha poprzez strukturę, pocieszanie Ducha w czasie zakończenia i ożywianie Ducha, aby iść dalej.
  • Lider powinien patrzeć na zakończenie jako na czas odnowy.
  • Historie ludzi pokazują problemy i zainteresowania, które ich dotyczą.
  • Lider powinien wykazać się empatią i wspierać innych w organizacji.

Podsumowanie

Brak liderów w dzisiejszych czasach
W dzisiejszych czasach w Ameryce korporacyjnej brakuje silnych, charyzmatycznych, zdecydowanych liderów w porównaniu z „liderem sprzed lat”. Obecni liderzy są bezbarwni i bardziej skłonni do strategii obronnych, aby zachować przeszłość, niż do odważnych kroków, aby zdefiniować przyszłość. Tam, gdzie istnieją bohaterowie i przywódcy, są to na ogół łotrzykowie, jak np. grabieżcy korporacyjni i inni realizujący darwinowską strategię „przetrwania najsilniejszego”.

„Przywództwo nie jest wyłączną własnością nielicznych lub Jedynych. W tej historii nie brakuje przywództwa, ale raczej pojawia się zupełnie inny rodzaj przywództwa.”
Brakuje nam dzisiaj liderów z powodu ogromnej ilości zmian społecznych i transformacji. Kiedyś oczekiwaliśmy od liderów pomocy w tworzeniu porządku i planów działania oraz pomocy w przezwyciężaniu niepewności i wątpliwości. Ale teraz chaos i paradoks stały się normą i zamiast pewności możemy w najlepszym razie osiągnąć tylko wysoki poziom prawdopodobieństwa. Dlatego też dzisiejsze przywództwo jest skazane na porażkę, jeżeli oczekujemy od liderów porządku, struktury i pewności, które wcześniej zapewniali.

Pojawienie się nowego rodzaju lidera
Nie możemy oczekiwać, że przywództwo nielicznych lub „Jedynych” będzie miało wszystkie odpowiedzi lub zdolność „chronienia nas przed chaosem”. Jednak w odpowiedzi na ten czas transformacji pojawia się nowy typ zbiorowego przywództwa. To zbiorowe przywództwo nieustannie zmienia się lub redystrybuuje od jednej osoby do drugiej, w zależności od sytuacji. W odpowiedzi na potrzeby czasu powstają różni liderzy, dlatego wszyscy jesteśmy liderami lub mamy potencjał do sprawowania przywództwa.

„Przywództwo w warunkach transformacji jest funkcją zbiorową i stale redystrybuowaną, a nie prywatną własnością nielicznych lub Jednego”.
Przykładem tego, jak rozwija się takie przywództwo, może być rozpowszechnienie technologii Open Space (lub OST). Jest to proste podejście do gromadzenia ludzi w celu prowadzenia produktywnych spotkań i tworzenia grup roboczych, które tworzą się znacznie bardziej spontanicznie w odpowiedzi na bieżące potrzeby. Tego rodzaju podejście zastępuje tradycyjny rozwój organizacyjny, bardziej odgórne podejście do zmiany organizacji.

„Wszyscy jesteśmy liderami, a jest nas mnóstwo”.
OST odzwierciedla tradycyjne podejście plemienne. Owen podaje przykład Liberii w Afryce Zachodniej, gdzie wszystko, co ważne, odbywa się w kręgu, od spotkań decyzyjnych starszyzny, poprzez rozstrzyganie sporów, aż do tańca w kręgu. W tym kręgu zawsze znajduje się otwarta przestrzeń. Podobnie setki tysięcy ludzi z całego świata spotkało się w tego rodzaju strukturach Open Space i opracowało różnego rodzaju skuteczne programy, plany i wyniki.

„Technologia Open Space (OST) to co najmniej zwodniczo proste podejście do lepszych, bardziej produktywnych spotkań, w których grupy od pięciu do tysiąca osób szybko samoorganizują się, aby skutecznie rozwiązywać złożone problemy w bardzo krótkim czasie.”
Na spotkaniu Open Space facylitator robi dwie kluczowe rzeczy: jedna to otwarcie przestrzeni, druga to jej utrzymanie. Moderator otwiera przestrzeń, ogłaszając temat spotkania, a następnie zaprasza uczestników do określenia wszystkich tematów, które chcą poruszyć. Korzystając z tablic ogłoszeń społeczności lokalnej, uczestnicy zapisują, gdzie chcą omówić te kwestie i ludzie udają się na te spotkania. Wyniki są bardzo produktywne, a lider w tym miejscu w zasadzie „otwiera przestrzeń dla Ducha, aby się pojawił, a następnie lider utrzymuje tę przestrzeń otwartą, aby praca została wykonana”. Innymi słowy, lider zapewnia strukturę, w której może pojawić się inspiracja.

Rola lidera w szybko zmieniającym się kontekście organizacyjnym
Dzisiejsze organizacje muszą stosować to nowe podejście do przywództwa w kontekście Open Space. Taki lider może zapewnić otwarcie dla Ducha, będąc w kontakcie z „głębokimi pierwotnymi siłami symbolizowanymi przez Smoka”. Kiedy lider potrafi sięgnąć do tego „podziemia” sił, jest w stanie podłączyć się do Ducha.

„Facylitator Open Space robi dwie, ale tylko dwie, bardzo ważne rzeczy. Otwiera przestrzeń, a następnie ją utrzymuje”.
Aby wyobrazić sobie, w jaki sposób nowy lider musi reagować bardzo szybko i intuicyjnie, należy pomyśleć o organizacji jak o przedstawieniu. W dawnych czasach zamiast ruchomych obrazów wyświetlano na ekranie nieruchome zdjęcia, a następnie wprowadzano ruch, gdy ktoś coraz szybciej przesuwał nieruchome zdjęcia. Jednak wraz ze wzrostem prędkości projekcji widzowie zaczynali czuć się „rozedrgani i chorzy”. Ale wraz z rozwojem prawdziwych filmów ruchomych, prędkość została jeszcze bardziej zwiększona i wtedy ludzie zaakceptowali ruch jako całkowicie naturalny. Ich oczy w efekcie podążały z prądem.

„Przywództwo otwiera przestrzeń dla Ducha, aby się pojawił, a następnie utrzymuje tę przestrzeń otwartą, aby zadanie zostało wykonane. Nazywamy to inspiracją”.
Proszę pomyśleć o tym, co dzieje się dzisiaj w organizacjach w ten sam sposób. Ponieważ zmiany organizacyjne zachodzą coraz szybciej, możemy się lepiej przystosować, „nabierając prędkości”. Oznacza to, że powinniśmy „zrezygnować ze szczegółów i iść z prądem”.

Inną cechą tych nowych organizacji jest to, że schemat organizacyjny już nie pasuje. Organizacja nieformalna jest miejscem, gdzie wykonuje się prawdziwą pracę. Menedżerowie, którzy wolą myśleć w kategoriach formalnej kontroli poprzez organizację formalną, zazwyczaj ignorują tę nieformalną organizację. Należy jednak przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się w organizacyjnym podziemiu pod „oficjalną powierzchnią naszych organizacji”. W ten sposób można się dowiedzieć, jak ono działa i jak je lepiej wykorzystać. To zrozumienie jest dziś szczególnie ważne, ponieważ liderzy i menedżerowie naprawdę nie mają takiej władzy, jak im się wydaje. Jak wszyscy inni, liderzy „są w zasadzie poza kontrolą”.

Związek między przywództwem, strukturą organizacyjną i duchem
Tak jak ewoluowało społeczeństwo, tak samo ewoluowało przywództwo. We wczesnej historii, kiedy ludzie byli myśliwymi i zbieraczami, ludzie mieli bardzo luźno zorganizowany, nieformalny zestaw relacji. Ale wraz z powstaniem wiosek i rynków, społeczeństwo stało się bardziej zorganizowane. Organizacja przechodzi podobny rozwój. Na początku przedsiębiorcy pracują w bardziej zdezorganizowanej strukturze. Potem zastępuje ich racjonalne zarządzanie.

„Nikt i nic nie lubi zmian, ponieważ wszystkie systemy są w gruncie rzeczy konserwatywne”.
Każdy etap rozwoju organizacyjnego charakteryzuje się różnymi typami liderów. Przedsiębiorczy lider ma więcej charyzmy i energii, natomiast racjonalny lider biznesowy zwraca większą uwagę na strukturę, logiczne podejmowanie decyzji i kontrolę.

Teraz potrzebujemy czegoś więcej niż tylko przedsiębiorcy lub racjonalnego menedżera. Potrzebujemy liderów, którzy potrafią zejść do podziemia i nawiązać kontakt z głębszą jakością ducha, symbolizowaną przez Smoka. Ten Smok reprezentuje „świat głębokiej, pierwotnej mocy, gwałtowny świat ducha, z którego wszystko się wyłania”. Na Zachodzie impulsem było kontrolowanie, kanalizowanie lub unieszkodliwianie Smoka, podczas gdy na Wschodzie impulsem było zestrojenie się z nim i płynięcie z nim. Dzisiaj potrzebujemy liderów, którzy potrafią robić obie te rzeczy – potrafią „zaprzyjaźnić się ze Smokiem” i w ten sposób czerpać z jego mocy w odpowiedni i zrównoważony sposób. Zasadniczo polega to na łączeniu biegunów jin i jang, mężczyzny i kobiety, porządku i nieporządku w celu osiągnięcia większej harmonii i równowagi.

Kluczowe zasady Ducha i funkcje przywództwa
Lider pracujący z Duchem nie jest tylko lepszym menedżerem praktykującym zaawansowane zarządzanie. Taki przywódca zdaje sobie sprawę, że nie ma kontroli i że Duch „porusza się jak chce”, co oznacza gwałtowne zmiany kształtu, kierunku lub inne. Dlatego taki lider musi umieć podążać za tym przepływem ducha, a także być spontaniczny i gotowy na zmiany.

„Okazuje się, że chaos jest niezbędnym warunkiem postępu życia. Wyeliminowanie chaosu jest równoznaczne z wyeliminowaniem życia”.
W tym celu lider pracujący z Duchem będzie przestrzegał „czterech niezmiennych zasad” Ducha, które odzwierciedlają jego spontaniczną, swobodną jakość:

Kto przychodzi, jest właściwą osobą.
Cokolwiek się wydarzy, jest jedyną rzeczą, która mogła się wydarzyć.
Kiedykolwiek się zacznie, jest to właściwy czas.
Kiedy się kończy, to się kończy.
„Przywództwo jako dowodzenie i kontrola jest pokonane, zanim jeszcze się zacznie, przez chaotyczne warunki czasu w połączeniu z niewyobrażalną złożonością wszystkich żywych systemów. A tego, czego nie można pojąć, nie można przewidzieć”.
Te zasady są fundamentalne, ponieważ Ducha nie da się wymusić. Lider musi stworzyć podstawowe warunki open space, które sprzyjają prawdziwemu spełnieniu człowieka. Po ich ustanowieniu, gdy nadejdzie właściwy czas, pojawią się odpowiedni ludzie. To, co jest zaplanowane, może iść do przodu, dopóki nie osiągnie swojego naturalnego zakończenia. Wtedy musi się skończyć.

Czy nam się to podoba, czy nie, schemat organizacyjny należy zdecydowanie do kategorii „dziś jest, jutro go nie ma”.
Celem lidera, kierującego się tymi czterema zasadami, jest „wyzwolenie i skupienie Ducha”, a tym samym poprowadzenie organizacji do wyrażenia jej własnego przywództwa. Pięć sposobów, aby to osiągnąć to

wywołać Ducha za pomocą wizji,
Rozwijać Ducha poprzez zbiorowe opowiadanie historii,
podtrzymywanie Ducha za pomocą struktury,
pocieszać Ducha na końcu, oraz
ożywiać Ducha, gdy działa smutek.
Realizacja pięciu funkcji przywództwa
Aby wywołać Ducha za pomocą wizji, lider musi zrobić coś więcej niż tylko stworzyć deklarację wizji. Musi on szukać wizji, która wyłania się z głębi, z „domeny smoka”. Może ona powstać w otwartej przestrzeni, która powstaje, gdy rzeczy zmieniają się radykalnie i rozpadają, a stare sposoby nie są już odpowiednie. Wizja wiąże się z widzeniem nowej drogi z głęboką jasnością, która pomaga w prowadzeniu Państwa w przyszłość. Stanowi ona „pierwszy krok do nowej wersji rzeczywistości”.

„Nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się pod oficjalną powierzchnią naszych organizacji – nie z zamiarem stłumienia tej dziwnej obecności, ale raczej po to, aby dowiedzieć się, jak ona działa i jak ją skuteczniej wykorzystać.”
Aby rozwijać Ducha poprzez wspólne opowiadanie, lider musi pomóc członkom organizacji stworzyć lub przyjąć „mitologię organizacyjną”. W ten sposób lider pomaga utrzymać otwartą przestrzeń, w której inni mogą opowiadać o tym, kim są i jak wyglądałaby organizacja, gdyby wszystko działało.

„Prawdziwie wielcy liderzy rozumieją, że przypisywanie władzy jest złudną nadzieją i że oni sami, jak i wszyscy inni, są w zasadzie poza kontrolą”.
Aby podtrzymać ducha za pomocą struktury, lider powinien pielęgnować strukturę, która wyrasta z ducha. Lider musi umieć „śledzić” Ducha, który rozwija się z opowieści. Historie ludzi pomagają pokazać sprawy i zainteresowania, które ich dotyczą. Proces ten przypomina trochę budowanie ścieżki na uczelni. Sukces w budowaniu ścieżki będzie większy, gdy będzie się już znało drogę, którą ludzie będą podążać. Wtedy ścieżka może iść tam, gdzie ludzie są już przygotowani, aby nią podążać, a nie próbować nakłonić ludzi do pójścia w innym kierunku. W ten sam sposób należy szukać naturalnego czasu lub rytmu, w którym coś się dzieje, np. prowadząc spotkanie i dostosowując je do zainteresowań ludzi. W ten sam sposób bardziej nieformalne miejsce spotkań, takie jak lokalna restauracja, może bardziej sprzyjać osiągnięciu celu niż nowy budynek z najnowszą technologią, jeżeli ludzie nie czują się tam tak dobrze.

Aby pocieszyć Ducha, gdy wszystko się rozpada, lider powinien wykazać się empatią i wspierać innych w organizacji. Na przykład, gdy ludzie stają się znudzeni i niezainteresowani swoją pracą, może to być znak, że czas powitać zmiany. Należy pomyśleć o zakończeniu jako o tym, co poprzedza nowy początek i pomóc ludziom docenić to, co zrobili w przeszłości, aby czuli się z tym lepiej i mogli przyjąć zmianę bez dyskomfortu.

Aby podnieść ducha po zakończeniu czegoś, lider powinien spojrzeć na to zakończenie jako na czas odnowy lub odrodzenia. Powinien pomóc ludziom przejść przez proces żałoby, który pojawia się, gdy coś, nawet organizacja lub projekt, umiera. Ludzie mogą odczuwać szok lub złość i mogą przechodzić przez etapy zaprzeczania, myślenia o możliwościach „gdyby” i żyć wspomnieniami z przeszłości. Prowadzący powinien wprowadzić ludzi w Open Space, rodzaj ciszy i pustki, którą można wypełnić czymś nowym. Po oczyszczeniu terenu ze wszystkich „powinności, obowiązków i konieczności” oraz „być może” i „co by było, gdyby”, można myśleć o nieograniczonej przyszłości. Można sobie wyobrazić wszelkie nowe alternatywy i iść dalej.

O autorze

Harrison Owen jest prezesem H.H. Owen and Company i autorem sześciu poprzednich książek, w tym Open Space Technology: A User’s Guide. Współpracował z różnymi organizacjami, w tym z Narodowym Instytutem Zdrowia, Veterans Administration, organizacjami społeczności miejskich w Ameryce i Afryce oraz Korpusem Pokoju.

Rate this post