Życie jest kwestią wyborów. Mogą Państwo przez lata powtarzać codziennie tę samą nudną rutynę lub zdecydować się na poszukiwanie w sobie szczególnego daru, który uwolni Państwa potencjał. Pozwólcie Państwo, aby komik i gospodarz talk-show Steve Harvey, który sam stał się zwycięzcą na drodze do bogactwa, zainspirował Państwa do sięgnięcia po gwiazdy. Obecnie odnoszący sukcesy komik stand-up, popularny gospodarz własnego telewizyjnego talk show i prowadzący teleturniej Family Feud, Harvey był kiedyś bezdomny, zadławiony długami i zmierzał donikąd. Wtedy odkrył swój dar – umiejętność rozśmieszania ludzi – i z determinacją osiągnął bogactwo i sławę. Nieustanne dążenie Harveya do sukcesu jest podstawą tego inspirującego poradnika z elementami autobiografii. Kluczem do realizacji swojego potencjału, jak twierdzi, jest zidentyfikowanie wrodzonego, unikalnego daru, który odróżnia nas od innych, a następnie wykorzystanie go w pracy. getAbstract poleca jego rozsądne, realistyczne i serdeczne rady, które sprawią, że poczują się Państwo tak, jakby znaleźli mądrego, szczerego przyjaciela, a nie tylko mądrego faceta z telewizji.

Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze gry szkoleniowe i symulacyjne.

Take-Aways

  • Popularny gospodarz telewizyjny Steve Harvey ostrzega, że negatywne postrzeganie siebie może zablokować Państwa postęp i rozwój. Proszę zbudować nowy przekaz wewnętrzny wokół swojego unikalnego daru.
  • Państwa dar to ta jedna rzecz, którą robią Państwo najlepiej przy najmniejszym wysiłku. Proszę zidentyfikować swój unikalny dar i jak najlepiej go wykorzystać.
  • Wyznaczyć konkretne, realistyczne i istotne cele życiowe. Rasa, wiek, płeć czy poziom dochodów to kiepskie wymówki, aby nie iść do przodu; nigdy nie ograniczać siebie ani swojej wizji.
  • Oddalić się od pesymistów, prokrastynatorów i tych, którzy uparcie chcą mieć rację.
  • Nie należy tracić ani sekundy na odpowiadanie swoim krytykom i poświęcanie im uwagi, której pragną.
  • Wiele osób zamiast stawić czoła swoim lękom i zwątpieniu w siebie, popada w status quo. Proszę stawić czoła swoim lękom, a okażą się mniej przerażające, niż się Państwo spodziewają.
  • Bycie „zmęczonym sobą” jest idealnym punktem wyjścia do wprowadzania pozytywnych zmian.
  • Porażka jest nieuniknionym elementem rozwoju; należy przyjąć porażkę i wyciągnąć z niej wnioski.
  • Nie można osiągnąć sukcesu w pojedynkę, każdy potrzebuje rady, motywacji i inspiracji.
  • Nauczenie się mówienia „nie” to prawdziwy akt wzmocnienia, który pozwala skupić się na priorytetach.

Podsumowanie

Idąc naprzód
Niezależnie od tego, czy szukają Państwo bogactwa, prestiżu czy uznania, sukces wynika z rozpoznania i wykorzystania Państwa unikalnego daru. Każdy człowiek ma jakiś szczególny dar i jeżeli odpowiednio go wykorzysta, może osiągnąć swoje cele. Wykorzystanie w pełni swojego daru i podzielenie się nim ze światem przyniesie Państwu szczęście, witalność i poczucie spełnienia.

„Mój dar to rozśmieszanie ludzi… Pana dar może być zupełnie wyjątkowy lub może być podobny do czyjegoś, ale proszę wiedzieć, że Pana dar jest Pana.”
Początkowe znalezienie motywacji do poprawy swojego życia często wymaga zmierzenia się z wszelkimi odczuwanymi przez Pana nieszczęściami i niezadowoleniem. Być może ma Pan już dość problemów finansowych, pracy w ślepym zaułku lub wstrzymywania swoich marzeń. Osoby, które czują, że „utknęły”, często usprawiedliwiają się, że nie korzystają z możliwości rozwoju i doskonalenia się. Negatywne postrzeganie siebie może łatwo przerodzić się w decyzje i zachowania przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego.

„Wszystko, co robimy w życiu, co jest godne uwagi, wymaga darów, które wykraczają poza nasze własne. To, jak wykorzystujemy dobrodziejstwa naszych związków, jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.”
Zazdrość, prokrastynacja i sceptycyzm są szkodliwymi sposobami myślenia, które mogą uniemożliwić Państwu realizację swojego potencjału. Zmiana kierunku życia oznacza ucieczkę od gotowych wymówek i brutalną szczerość wobec siebie – nawet jeśli jest to bolesne. Proszę nie porównywać się z innymi, to jedna z najgorszych rzeczy, jaką można zrobić. Każdy człowiek jest wyjątkowy, jego osiągnięcia, niepowodzenia i doświadczenia należą tylko do niego. Proszę skupić się na sobie. Przekształcić szkodliwą mowę własną – „To zbyt trudne”. „Nie jestem wystarczająco mądra”. „Już za późno.” – na pozytywne afirmacje.

„Jeśli dzieli się Pan swoimi marzeniami z ludźmi, którzy mówią Panu, że Pana wizja się nie uda, powinien Pan natychmiast się od nich odciąć”.
Aby utrzymać swoje morale, należy przebywać w towarzystwie pozytywnych, optymistycznych ludzi, którzy pomogą ukształtować Pana nastawienie i perspektywę. Trzymać się z dala od pesymistów, prokrastynatorów i tych, którzy uparcie chcą mieć rację. Unikać ludzi, którzy nie pochwalają Pana marzeń i wyśmiewają Pana ambicje. Proszę znaleźć ludzi sukcesu, których wspaniałe idee przemawiają do Państwa. Samo przebywanie w ich towarzystwie zmieni Państwa sposób myślenia, ponieważ oni wierzą, że dobre rzeczy się zdarzą. Wiedzą, jak wyciszyć negatywne sygnały, które mogą powstrzymać Państwa przed realizacją marzeń. Ludzie sukcesu myślą w kategoriach oczekiwań, a nie ograniczeń.

Czynnik strachu
Przezwyciężenie lęków to ogromna furtka do sukcesu. Ignorowanie ich tylko powiększa je i wzmacnia. Aby żyć pełnią życia, należy podjąć świadomą decyzję o stawieniu czoła swoim lękom. W ten sposób odkryją Państwo, że nie są one tak przerażające, jak się Państwo spodziewali.

„Nieważne, jak żywe są Pana marzenia: Bez celów Państwa marzenia pozostaną zjawiskiem z przeszłości, a nie dzisiejszą rzeczywistością.”
Strach przed porażką sprawia, że tkwią Państwo w rutynie i są gotowi do powrotu do status quo. Boi się Pan tego, co może się stać, jeżeli naprawdę Pan spróbuje, więc nie ryzykuje. Teraz, zamiast się wahać lub powstrzymywać, należy uświadomić sobie, że porażka jest nieuniknioną częścią wzrostu, rozwoju i dojrzałości. Przedsiębiorcy realizują swoje marzenia, mimo że statystyki mówią o 85% wskaźniku niepowodzeń małych firm w USA w ciągu pierwszych dwóch lat. Warren Buffett mówi, że nie zainwestuje w żadnego właściciela firmy, który „nie poniósł przynajmniej dwóch porażek”. Biznes może upaść z wielu powodów – złego planowania, zatrudniania niekompetentnych pracowników, błędnej oceny rynku lub rozpoczynania działalności z niewystarczającymi środkami. Ucząc się na swoich błędach, jest się o krok bliżej do rozpoczęcia udanego przedsięwzięcia następnym razem.

„Proszę przestać okłamywać się wymówkami. Twoje wymówki są teraz tak samo puste, jak wtedy, gdy po raz pierwszy zacząłeś je stosować.”
Doceniać swoje doświadczenia i wiedzę. Nowi absolwenci szkół wyższych często mają problemy ze znalezieniem pracy, ponieważ brakuje im doświadczenia. Pracodawcy wolą zatrudniać osoby, które potknęły się na swojej drodze, ale idą dalej, zachowując zaangażowanie i motywację.

Każdy dzień to nowa okazja, aby mieć pozytywne spojrzenie i odrzucić negatywne nastawienie. Łatwo jest użalać się nad sobą i narzekać na złą pracę lub nudne małżeństwo; wybór innego spojrzenia na swoje życie jest większym wyzwaniem i jednym z najważniejszych wyborów, jakie stoją przed Panem. Okazje pojawiają się codziennie w wielu formach. Pana reakcja na nie kształtuje jakość Pana życia. Sześć tytułów mistrzowskich Michaela Jordana w National Basketball Association nie byłoby możliwe, gdyby po drodze nie wyciągnął wniosków z porażek.

Myśl o czymś wielkim
Sukces wymaga uwolnienia się od narzuconych przez siebie ograniczeń. Proszę nie pozwolić, aby płeć, rasa, wiek lub poziom dochodów ograniczały Państwa marzenia i oczekiwania. Opinie i postawy innych ludzi często kształtują ludzkie zachowanie. Jeżeli ciągle mówi się Panu, że czegoś nie może Pan zrobić, w końcu zaczyna Pan w to wierzyć. Proszę spojrzeć w głąb siebie i maksymalnie wykorzystać swoje talenty i możliwości.

„Dzieci nie zastanawiają się nad tym, co jest logiczne, praktyczne lub nawet możliwe do wykonania. Pozwalają po prostu rozpędzić się swojej wyobraźni… Niech Pana serce i pragnienia kierują Pana wizją”.
Następujące zachowania i postawy wskazują, że utknęła Pani w rutynie:

Budzenie się nie sprawia Panu przyjemności.
Nuda określa Pana codzienną egzystencję.
Ma Pan wystarczająco dużo czasu dla wszystkich innych.
Można obejrzeć każdy odcinek ulubionych programów telewizyjnych.
Nie brakuje Państwu snu.
„Państwa dar nie może zostać odebrany z powodu redukcji zatrudnienia lub przekazany Państwu, ponieważ ktoś stworzył opis stanowiska pracy. Państwa dar istnieje, ponieważ Państwo go posiadają”.
Bycie „zmęczonym sobą” jest idealnym punktem wyjścia do wprowadzenia pozytywnych zmian. Podążanie za codzienną rutyną bez kierunku i aspiracji jest jak powolne umieranie. Staje się Pan uwarunkowany do przekonania, że życie polega na bezmyślnym wykonywaniu tych samych czynności każdego dnia, tydzień po tygodniu, rok po roku. Niestety, pewnego ranka może Pan obudzić się ze świadomością, że zmarnował Pan swój potencjał i swoje marzenia. Życie to coś więcej niż podjęcie pracy, która przynosi dochód, ale nie daje spełnienia, więcej niż uzależnienie od biernej rozrywki lub przebywanie z ludźmi, którzy nie mają ambicji.

„Przyzwyczajamy się do naszych wyobrażeń o sobie i pozwalamy, aby stały się one przeciwnościami dla naszych darów i możliwości”.
Lenistwo, nierzetelność, nieuczciwość, zwlekanie i negatywizm są oznakami „niebezpiecznego stanu życia”, który podkopuje Państwa morale. Zmiana starych wzorców wymaga jednak świadomej decyzji, aby zmienić swoje życie. Proszę szukać zajęć, które wzbogacą Państwa doświadczenia, intelekt i wyobraźnię. Skupić się na podejmowaniu kroków w kierunku sukcesu, jak np. dotrzymywanie terminów projektów w pracy. Wyłączyć telewizor podczas kolacji, aby porozmawiać z rodziną.

„Niektórzy z nas tak długo grają na tych samych samobójczych płytach (…), że nie wiedzą, jak inaczej myśleć o sobie”.
Dążenie do realizacji swoich marzeń wymaga skoku wiary. Przedsięwzięcie biznesowe może doprowadzić do wyczerpania konta bankowego i powrotu do domu z rodzicami. Ale podjęcie ryzyka i życie bez żalu wzbogaci Państwa życie. Utrzymanie kursu wymaga determinacji. Proszę nie pozwolić, aby przeszkody lub negatywne opinie odrzuciły Państwa. Zidentyfikowanie swojego szczególnego daru da Państwu pewność siebie i zdolność do pójścia naprzód, nawet gdy inni będą uważać, że zwariowali. Nikt poza Panią nie może dostarczyć motywacji, proszę nie oczekiwać, że przyjdzie ona z zewnątrz.

Dar życia
Rozpoznanie i pielęgnowanie swojego daru wymaga innego podejścia. Nawet jeżeli wykorzysta Pan swoje talenty, aby zrobić udaną karierę i zarobić miliony dolarów, może Pan nie wykorzystywać swojego daru. Zawód, wykształcenie czy status społeczny nie określają Pana daru. Nikt nie może odebrać Panu daru ani oddzielić Pana od niego. Państwa dar może sprawić, że wszystko w życiu będzie możliwe, jeżeli tylko go Państwo zidentyfikują i zaangażują się w jego wykorzystanie.

„Ludzie mogą pomóc Panu we wspinaczce, ale nie mogą pociągnąć za Pana liny”.
Państwa dar to ta jedna rzecz, którą robią Państwo najlepiej przy najmniejszym wysiłku. Może być Pan wyjątkowym słuchaczem lub wyjątkowym kucharzem. Może ma Pan talent do układania kwiatów lub malowania. Może Pan być świetny w rozmowach z dziećmi lub w rozwiązywaniu problemów.

Oczekiwanie, że od razu osiągnie się swój ostateczny cel, jest nierealistyczne. Trzeba wspinać się po drabinie, korzystając z wszelkich dostępnych środków. Gwiazda muzyki pop Beyoncé nie obudziła się pewnego dnia i od razu wyprzedaje stadiony piłkarskie. Kiedyś śpiewała w zespole dziewczęcym, który przegrał konkurs z boysbandem, który zniknął w anonimowości. Ale wytrwała. Jeżeli Pani talentem jest strzyżenie włosów, być może można zacząć w domu, potem wynająć miejsce w salonie, studiować kosmetologię, znaleźć mentora, awansować do bardziej prestiżowego salonu i w końcu otworzyć własną firmę.

„Nie wystarczy po prostu istnieć. Życie to coś więcej niż przedzieranie się przez pozbawioną życia pracę, zarabianie na złoty zegarek i spieniężanie swojego 401(k).”
Pani talent do nauczania nie oznacza, że musi Pani stać na czele klasy. Lisa Nichols i Tony Robbins są odnoszącymi wielkie sukcesy mówcami motywacyjnymi, którzy uczą miliony ludzi, jak żyć lepiej. Są to utalentowani nauczyciele, którzy zbudowali swoją karierę za pomocą nietradycyjnych środków.

Punktacja za pomocą celów
Gdy już zidentyfikują Państwo swój dar i zdeterminują się do osiągnięcia sukcesu, należy wyznaczyć konkretne, realistyczne i istotne cele życiowe – osiągnięcia i zdobycze, które chcą Państwo osiągnąć na swojej drodze. Proszę dopasować cele do swojej sytuacji osobistej. Młodzi single mogą osiągać swoje cele szybciej niż żonaci rodzice. Jednak młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie i mogą potrzebować więcej mentoringu. Proszę nie przejmować się tym, jak inni planują swoje podróże. Proszę wyznaczyć swój kurs w odniesieniu do swojego życia.

„Czas jest na Państwa korzyść, jeżeli wykorzystują go Państwo produktywnie. Proszę skupić swoją energię na rozwijaniu nowych nawyków. Proszę traktować to jako jeden dzień na raz”.
Bez względu na to, jak bardzo jest Pan zdeterminowany i niezależny, nie może Pan osiągnąć sukcesu w pojedynkę. Nie należy być zbyt upartym lub zbyt dumnym, aby skorzystać z pomocy. Partnerzy mogą być bardzo korzystni i zapewnić inną perspektywę, nawet jeżeli w końcu pójdą Państwo swoimi drogami. Oszczędzić sobie wiele czasu i bólu serca, szukając rady u osób z większym doświadczeniem i wiedzą. Nie da się wiedzieć wszystkiego, dlatego należy zadawać pytania. Zdziwią się Państwo, jak wiele osób chętnie podzieli się z Państwem swoją wiedzą. Aby iść do przodu, należy ocenić swoje mocne i słabe strony. Proszę pozbyć się emocji i uczciwie ocenić swoją pozycję w trzech ważnych obszarach:

„Umiejętności oparte na wiedzy” – Umiejętności techniczne, kierownicze i branżowe, które zdobywa się poprzez edukację i doświadczenie, będą Państwu dobrze służyć.
Umiejętności, które można wykorzystać w innych dziedzinach: „Umiejętności, które można wykorzystać w innych dziedzinach” – Państwa umiejętności komunikowania się, kierowania innymi, rozwiązywania problemów, zadowalania klientów i zarządzania projektami mają decydujące znaczenie. Te talenty zabierają Państwo ze sobą, gdziekolwiek się znajdą.
„Umiejętności charakteru – Silna etyka pracy, uczciwość, rzetelność i pewność siebie to kwalifikacje, które czynią Pana atrakcyjnym zawodowo i osobiście.
Trzymać się kursu
Proszę nauczyć się stawiać granice i nie rezygnować z własnych zasad. Mówienie „nie” pozwala na ustalenie priorytetów i przybliżenie się do realizacji celów. Mówienie „nie” może powstrzymać Państwa od bycia pomocnikiem i pomagania ludziom, którzy sami muszą sobie pomóc. Mówienie „nie” może powstrzymać innych od wykorzystywania Pani i Pani daru do realizacji własnych celów. Powiedzenie „Nie, nie mogę” jest uznaniem, że nikt nie może zrobić wszystkiego, również Pani.

„Sukces to wyrażanie miłości do moich dzieci… i codzienna praca nad sobą w tym, co kocham”.
Na drodze do sukcesu napotkają Państwo na opór, szczególnie ze strony naiwniaków i „nienawistników”, którzy chcą tylko „utrudnić Państwu postęp”. Najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z nimi jest ignorowanie nienawistników; należy odmówić uznania ich istnienia. Jeżeli poświęca Pan czas na obronę lub ofensywę, to jest Pan w ich rękach; uwaga tylko karmi naiwniaków. Niektóre z najbardziej znaczących i wpływowych postaci w historii, jak Martin Luther King Jr, Mahatma Gandhi i Nelson Mandela, wytrwały pomimo intensywnej krytyki i sprzeciwu, a nawet więzienia. Nienawidzący radzą sobie ze swoim nieszczęściem poprzez atakowanie innych. Decydując się na to, aby ich nie zauważać, można skupić się na sobie.

Świat jest pełen negatywów. Słuchanie go może ściągnąć Państwa w dół. Oprah Winfrey zdecydowała się na stworzenie własnej sieci telewizyjnej, kiedy mogła spokojnie przejść na emeryturę po zakończeniu długoletniego programu „The Oprah Winfrey Show”. Na początku krytycy zarzucali nowej sieci słabnącą oglądalność, ale w ciągu niespełna trzech lat Winfrey zaczęła przynosić zyski i produkować popularne programy. Zamiast reagować na krytyków, skierowała swoje pozytywne nastawienie i wysiłki na kolejny sukces.

Priorytety
Gdy Steve Harvey wyruszył w drogę, aby osiągnąć sukces, pracował długo za niewielkie wynagrodzenie, ciągle podróżował i radził sobie z dotkliwą odmową. Gdy w końcu odniósł sukces, rozkoszował się „pieniędzmi, samochodami i ubraniami”. Odkrył, że czasami nie mógł być ze swoimi dziećmi, kiedy chciał, ponieważ musiał zarabiać pieniądze, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Te chwile pomogły mu dostrzec, że nie prowadzi zrównoważonego życia.

Laserowa koncentracja jest godną podziwu cechą, ale może naruszyć Państwa równowagę. Sukces zawodowy może przynieść sławę i majątek kosztem innych ważnych rzeczy. Proszę zobowiązać się do spędzania czasu z partnerem i dziećmi. Nadać priorytet swojemu zdrowiu; ćwiczyć, dobrze się odżywiać i nie pić nadmiernie alkoholu. Proszę zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Jeżeli znajdzie się Pani w niebezpiecznym miejscu pod względem emocjonalnym, proszę porozmawiać z przyjacielem lub skorzystać z profesjonalnej porady. Proszę docenić swój dar, wykorzystać go jak najlepiej i wyobrazić sobie, dokąd może Państwa zaprowadzić.

O Autorze

Autor trzech książek, Steve Harvey koncertował jako jeden z pierwszych królów komedii. Obecnie jest gospodarzem programów telewizyjnych The Steve Harvey Show i Family Feud.

Rate this post