Ta książka oferuje menedżerom średniego szczebla strategię, dzięki której mogą oni iść naprzód, zamiast tonąć w oceanie niekontrolowanych sił organizacyjnych. Autor Peter Block przedstawia strategie przeciwdziałania negatywnym skutkom uwikłania w hierarchię i biurokrację. Reakcje na to doświadczenie, zwłaszcza strach, prowadzą do biurokratycznych stylów zarządzania, które sprawiają, że każdy w firmie – czasem nawet prezes – czuje się osaczony i sfrustrowany. Książka błądzi i grzęźnie tu i ówdzie, ale getAbstract uważa, że zawarte w niej porady – które silnie promują samoświadomość, wizję i autonomię w służbie innym – mogą pobudzić ducha przedsiębiorczości wśród kadry zarządzającej średniego szczebla.
Opracowanie zostało przetłumaczone maszynowo (przepraszamy za błędy) jako materiał na nasze gry szkoleniowe i symulacyjne.
Take-Aways
- Biurokracja jest destrukcyjna i nieproduktywna. Generuje postawę, że za wszystko, co się dzieje, odpowiada ktoś inny.
- Zależność karmi biurokrację, ponieważ karmi strach.
- Przeciwieństwem zależności jest autonomia.
- Autonomia i przedsiębiorczość wiążą się z ryzykiem i wymagają odwagi.
- Aby wzmocnić pozycję innych, należy wzmocnić siebie.
- Proszę być świadomym dwóch cykli organizacyjnych: błędnego cyklu biurokracji i pozytywnego cyklu przedsiębiorczości.
- Proszę wyobrazić sobie organizację, w której chcą Państwo pracować, i stworzyć ją, działając tak, jakby była prawdziwa.
- Przedkładać znaczenie, służbę i naukę nad nagrody, rangę i wynagrodzenie.
- Wyraźnie określić swoją wizję, aby wiedzieć, jak daleko trzeba się posunąć i móc ocenić swoje postępy.
- Państwa los jest w Państwa rękach. Stworzenie organizacji swoich marzeń jest ryzykowne, ale jest to sposób na wygranie walki pomiędzy awansem a zachowaniem integralności.
Podsumowanie
Prawda o empowerment
W ostatnich latach empowerment stał się jednym z głównych celów organizacji. Jednak niewielu organizacjom udaje się naprawdę wykorzystać jego moc. Organizacje tak naprawdę nie upełnomocniają ludzi, a w rzeczywistości może się okazać, że nie są w stanie upełnomocnić nikogo. Dlaczego? Upodmiotowienie oznacza wolność i szacunek. Chociaż wiele firm mówi, że ludzie są najważniejsi, niewiele z nich postępuje zgodnie z tym, co mówi. Składanie gołosłownych deklaracji, bez faktycznego wzmocnienia pozycji ludzi, podważa wiarygodność firmy i sprawia, że cała idea empowermentu jest tylko kolejną modą na zarządzanie.
„Na najgłębszym poziomie wrogiem systemów o wysokiej wydajności jest poczucie bezradności, którego zdaje się doświadczać tak wielu z nas w organizacjach”.
Jednak w głębszym sensie nie da się „upełnomocnić innych”. Ludzie muszą sami upomnieć się o swoją wolność, znaleźć dla siebie godność i szacunek. Jako menedżer może Pan pomóc, działając autonomicznie. Proszę najpierw sformułować własną wizję, a następnie stworzyć organizację, w której chce Pan pracować. Tylko wtedy, gdy będzie Pan dawał przykład empowermentu, żyjąc nim, może Pan oczekiwać, że inni pójdą w jego ślady.
„Alternatywą dla ostrożności jest wybór odwagi. W naszej kulturze pójście do przodu i stworzenie organizacji, w którą wierzymy, zawsze wymaga aktu odwagi.”
Empowerment nie jest techniką zarządzania. Jest to sposób pracy, w istocie bardzo produktywny i skuteczny – ale niesie ze sobą ryzyko. Istnieje kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a autonomią. Bycie wolnym i autonomicznym wymaga odwagi, niezależnie od tego, czy jest się menedżerem średniego czy wyższego szczebla. Ciekawostką w zarządzaniu jest to, że nawet ludzie na szczycie są w środku. Nawet dyrektorzy generalni polegają na tych, którzy są pod nimi i podlegają tym, którzy są nad nimi, na przykład inwestorom z Wall Street, radzie nadzorczej lub większej jednostce korporacyjnej. Wszyscy stają w obliczu konfliktu między dążeniem do celu a zachowaniem uczciwości. Każdy – nawet ten na czele organizacji – musi zmagać się z biurokracją.
„Istotą mentalności biurokratycznej jest brak odpowiedzialności za to, co się dzieje. Problemem są inni ludzie”.
Chorobą biurokracji jest nastawienie, że wszystko, co się dzieje, to czyjaś wina i czyjaś odpowiedzialność. Biurokracja działa na niekorzyść uprawnień. W istocie jest antytezą wzmocnienia. Najlepszym sposobem przeciwdziałania chorobie biurokratycznej jest wzięcie odpowiedzialności za przekształcenie swojej organizacji. Oznacza to, że należy zdecydować, jaka byłaby i co robiłaby Państwa idealna organizacja, a następnie żyć tak, jakby ta wizja mogła się spełnić. Aby to zrobić:
Rozpoznać siły, które wciągają menedżerów w zależność, zgodność i ostrożność.
Nawiązać relacje z osobami powyżej i poniżej, które zachęcają do lojalności, inicjatywy i odpowiedzialności.
Kształtowanie i wyraźne przedstawianie wizji opartej na głębokich przekonaniach osobistych.
Uczciwe przeciwstawianie się swoim przeciwnikom.
Przezwyciężyć chęć uzależnienia się i odważnie zmienić siebie, aby móc zmienić organizację.
„Nasza wrażliwość na polityczne posunięcia innych, zwłaszcza tych, którzy stoją wyżej od nas w organizacji, jest po części wyrazem naszej zależności”.
Kierownicy średniego szczebla są w trudnej sytuacji. Żyją na linii strzału. Wiele trendów związanych z redukcją zatrudnienia i wysoką wydajnością jest bezczelnie wymierzonych w menedżerów średniego szczebla. Cały sens płaskiej organizacji i myślenia o core business polega na eliminacji warstw zarządzania jako sposobu na zmniejszenie biurokracji. W atmosferze zwolnień i konsolidacji menedżerowie w naturalny sposób chcą się „nie wychylać”, aby wahadłowy nóż nie wyciął ich z diagramu przepływu. To ryzyko i wynikający z niego strach przed odpowiedzialnością i widocznością rodzą negatywną politykę.
„Presja, izolacja i konkurencyjność na szczycie powodują, że ludzie bardziej martwią się o utrzymanie tego, co mają, działają z nadmierną ostrożnością i czują się bardziej zależni, niż wynikałoby to z ich pozycji”.
Ostrożność prowadzi do tych samych nieszczęść, których boją się ostrożni ludzie. W rzeczywistości jedynym sposobem przeciwdziałania biurokracji jest odpowiedzialne działanie. Odpowiedzialność jest właśnie tym, czego biurokraci się wypierają i czego się brzydzą. Antytezą biurokracji jest przedsiębiorczość, a przedsiębiorczość wymaga autonomii.
Zła polityka
Nikczemna, destrukcyjna polityka organizacyjna polega na manipulowaniu ludźmi, sytuacjami i informacjami w celu uzyskania osobistych korzyści. Większość ludzi zna charakterystyczne oznaki negatywnej polityki, takie jak obrzucanie nazwiskami, wybiórcze mówienie prawdy, ciągłe zwracanie uwagi na pragnienia przełożonych i wyrachowane relacje w interesie własnym.
„Duża część zmarnowanej energii w pracy jest odpowiedzią na chęć bycia bezpiecznym i wolnym od winy”.
Większość menedżerów z łatwością rozpoznaje te oznaki negatywnej polityki u innych. Trudniej jednak dostrzec te symptomy we własnym zachowaniu. Samoświadomość jest pierwszym krokiem do wzmocnienia pozycji. Aby zacząć widzieć siebie wyraźniej, należy zastanowić się nad tym, co się mówi. Czy na przykład spędza Pan dużo czasu na myśleniu i mówieniu o politycznych machinacjach swoich szefów? Świadomość politycznych sporów swoich przełożonych może wskazywać na to, że zachowuje się Pan niesamodzielnie. Zależność rodzi strach przed tym, co zrobią ludzie, od których się zależy. Czy porzucą, nagrodzą, ukarzą lub zignorują Pana? Osoby zależne nie mogą osiągnąć zdolności do działania.
„Nasi szefowie nie są naszymi rodzicami. Klucz do naszego przetrwania nie leży w ich rękach”.
Jako menedżer średniego szczebla może Pan osiągnąć wzmocnienie pozycji tylko poprzez porzucenie zależności i przejęcie kontroli, jak samodzielny przedsiębiorca. Jeżeli wybiorą Państwo tę drogę, staną przed Państwem trzy możliwości:
Wybrać wielkość zamiast zwykłego utrzymania – Wybór utrzymania oznacza próbę utrzymania tego, co się ma, zamiast próby stworzenia czegoś nowego. Ci, którzy wybierają wielkość, wychodzą na prostą i mają odwagę urzeczywistnić swoją wizję.
Wybrać odwagę zamiast ostrożności – Wybór ostrożności oznacza stanie w miejscu lub chowanie się ze strachu. Ci, którzy decydują się na odwagę, idą zdecydowanie naprzód w wybranym przez siebie kierunku.
Wybierz autonomię zamiast zależności – Kto wybiera zależność, wybiera infantylizm. Wybór autonomii oznacza przyjęcie odpowiedzialności za decydowanie o własnym losie, nawet jeśli ta odpowiedzialność wiąże się z ryzykiem.
„Bunt jest tak samo zależny jak naśladownictwo. Kiedy się buntuję, jestem zdecydowany zrobić coś przeciwnego niż to, czego się ode mnie oczekuje.”
Chociaż wybór wielkości, odwagi i autonomii jest zawsze najlepszą decyzją na dłuższą metę, niektóre sytuacje mogą wymagać utrzymania, ostrożności i zależności. Na przykład w czasach wielkich zmian, gdy organizacja lub firma podąża w nieznanym kierunku, sensowne jest zatrzymanie się, spojrzenie i wysłuchanie. Podobnie, gdy samo przetrwanie stoi pod znakiem zapytania, trzymanie się tego, co się ma, może stać się rozważnym priorytetem. W środowiskach, w których brakuje zaufania (zwłaszcza gdy szef jest Państwa wrogiem), ostrożność jest jak najbardziej wskazana.
„Stać się pozytywnie politycznym to działać tak, jakby cała organizacja, której jesteśmy częścią, była w rzeczywistości naszą własną”.
Jednak sytuacje, które wymagają utrzymania, ostrożności i zależności, są sytuacjami niezdrowymi. Wywołują destrukcyjne postawy. Jeżeli pracuje Pan w takim środowisku, być może powinien Pan zacząć planować zmianę. Długoterminowe prognozy zawodowe są tak złe, że pozostawanie w tym miejscu nie ma sensu.
Cykl biurokracji
Nurt organizacyjny, który prowadzi do biurokracji, płynie etapami. Elementy tego „cyklu biurokratycznego” to:
Patriarchat – Jest to etap kontroli od góry w rozwoju organizacyjnym.
„Krótkowzroczny interes własny – Organizacje wiążą sukces z awansem w hierarchii, tak że nagrody finansowe menedżerów rosną wraz z ich władzą. Jest to niezdrowa definicja sukcesu, ponieważ skłania ludzi do identyfikowania swojego interesu w kategoriach zapewnienia sobie nagrody, a nie w kategoriach świadczenia usług lub wykonywania pracy, która ma znaczenie.
Manipulacja – Autokracja i ambicja zachęcają do zachowań manipulacyjnych. Manipulacja oznacza nakłanianie ludzi do robienia tego, co się chce, bez informowania ich, że się ich kontroluje. Tradycyjne kultury organizacyjne mogą wręcz podziwiać umiejętność manipulacji. Konwencjonalna mądrość mówi, że najlepsi manipulanci dostają się na szczyt. Przekonanie, że manipulacja otwiera drzwi do sukcesu, jest tak zakorzenione, że gdy menedżerowie mówią, że nie manipulują, ludzie myślą, że się oszukują. Wszyscy zakładają, że zaprzeczanie manipulacji jest samo w sobie techniką manipulacyjną.
Zależność – Ludzie zależni wierzą, że ich los jest w rękach innych ludzi. Patriarchat, interes własny i manipulacja tworzą błędne koło, które nieustannie wzmacnia zależność.
Cykl przedsiębiorczości
Przedsiębiorczość jest przeciwieństwem biurokracji. Przedsiębiorczość przeciwstawia się biurokracji na każdym kroku. Cykl przedsiębiorczości to:
„Kontrakt przedsiębiorcy” – Ten kontrakt ustanawia zaufanie. Zamiast patriarchalnej postawy „ojciec wie najlepiej”, ta podstawa zaufania wymaga zaangażowania. Oczekuje, że wykorzystają Państwo swoją wiedzę i najlepsze instynkty. Przewiduje, a nawet wymaga, że każdy będzie działał jak właściciel firmy.
„Oświecony interes własny – Zastąpić staroświecki krótkowzroczny interes własny oświeconym interesem własnym, który utożsamia sukces z sensowną pracą i możliwością uczenia się, a nie z nagrodami i władzą.
Uczciwe działanie – Cykl przedsiębiorczości prowadzi do uczciwego działania, bezpośredniej komunikacji i dzielenia się informacjami i władzą bez manipulacji.
„Autonomia” zastępuje zależność – Dla ludzi autonomicznych odwaga jest normą. Jeśli są Państwo autonomiczni, nie czują się Państwo zależni, więc nie są Państwo zmuszeni do śledzenia manewrów politycznych tych, którzy są nad Państwem. Może Pan wziąć odpowiedzialność za własne działania, zachowując ostrożność tylko wtedy, gdy wymagają tego wyjątkowe okoliczności.
„Jesteśmy polityczni w pozytywnym sensie, gdy działamy autonomicznie w służbie naszej wizji”.
Pozytywna polityka może mieć miejsce tylko w przedsiębiorczych organizacjach. Ludzie zaangażowani w politykę pozytywną znajdują sposoby, aby działać autonomicznie i tworzyć organizacje, które sobie wyobrażają. Na poziomie osobistym polityka pozytywna oznacza postrzeganie siebie jako agenta zmian. Nie należy czekać, aż kierownictwo najwyższego szczebla będzie dyktować zmiany. Proszę samemu je wprowadzać. Nie należy rozglądać się wokół, aby zobaczyć, jakie pozytywne działania będą popierać ludzie, zanim Państwo się zmienią. Należy mieć nadzieję na to, co najlepsze, ale nie czekać, aż to się stanie. Proszę wprowadzić w życie najlepsze podejście, jakie Państwo widzą. Urzeczywistnić swoje zamiary. Jeżeli chcą Państwo pracować w środowisku przedsiębiorców, proszę zrobić pierwszy krok, zachowując się jak przedsiębiorca.
Kształtowanie wizji
Interes własny może być krótkowzroczny lub oświecony. W polityce pozytywnej priorytetem jest oświecony interes własny. Oświecony interes własny mówi, że wspaniała organizacja jest skoncentrowana na usługach, a więc to jest to, co chcą Państwo stworzyć, zarówno dlatego, że jest to dobre dla innych, jak i dlatego, że jest to uczciwe.
„Najpotężniejszą formą manipulacji jest próba użycia języka, który maskuje rzeczywistość”.
Wizja ma fundamentalne znaczenie. Jasno określa, co Państwo cenią. Ludzie są skłonni poświęcić swój czas, a nawet pracę, temu, co naprawdę uważają za wartościowe. Wizja zorientowana na usługi koncentruje się na obsłudze klientów i przyczynia się do realizacji misji organizacji, jest więc strategiczna. Jest jednak również w pewnym sensie wzniosła, ponieważ angażuje wyobraźnię i porusza ludzi duchowo. Wyraża głębokie ludzkie pragnienie uczenia się, rozwoju, służenia i wprowadzania zmian.
„Ironia polega na tym, że generałowie są tak samo uwięzieni przez mit, jak żołnierze”.
Proszę jasno określić swoją wizję. Ujęcie jej w słowa nie pozostawia wątpliwości co do luki pomiędzy obecną organizacją a celem. Jasna deklaracja wizji ujawnia przyszłość, do której chcą Państwo dążyć; dzięki niej będą Państwo trzymać się wytyczonych kierunków i odpowiedzialności. Wizja nie jest deklaracją misji. W porównaniu z deklaracją misji, wizja to zaduma. Aby wyrazić wizję:
Określić ją w kategoriach służby, a nie chwały – Państwa wizją nie powinno być na przykład uzyskanie statusu „numer jeden”. Należy dążyć do realizacji wizji, ponieważ jest ona słuszna i wartościowa, a nie dlatego, że przynosi uznanie lub nagrody.
Niech to będzie coś wielkiego – Nie należy ograniczać swojej wizji przez to, że jest zbyt prozaiczna lub praktyczna.
Skupić się na klientach – Oczywiście, klienci są wewnętrzni i zewnętrzni. Każdy, komu Państwo służą, jest klientem.
Co się kręci, to się kręci – Proszę traktować ludzi, z którymi Państwo pracują, tak jak chcą Państwo, aby oni traktowali Państwa klientów.
„Akt wiary polegający na wyborze sposobu działania, w który sami wierzymy, nadaje prawdziwe znaczenie naszej pracy i naszemu życiu”.
Stworzenie wizji to nie wszystko. Musi Pan jeszcze pozyskać wsparcie dla swojej wizji. Polityka pozytywna jest w tym momencie bardzo silna. Najlepszym sposobem na pozyskanie poparcia innych ludzi jest sformułowanie i wyartykułowanie dobrej deklaracji wizji, a następnie przeżywanie swojej wizji w sposób, w jaki zachowuje się Pan wobec nich.
O Autorze
Peter Block jest konsultantem ds. rozwoju organizacyjnego od ponad 25 lat. Jest również autorem książki „Flawless Consulting.