W wieku 31 lat Sam Altman zmienił już akceleratory start-upów technologicznych, zachowania inwestorów venture capital i kulturę Doliny Krzemowej. Tad Friend, pisarz New Yorkera, odsłania kurtynę życia, umysłu i geniuszu prezesa Y Combinator, który jest zorientowany na przyszłość. Friend opowiada o pochodzeniu Altmana, o tym, jak zmienił Dolinę Krzemową i o jego wizji świata przyszłości. getAbstract poleca ten fascynujący artykuł entuzjastom technologii, miłośnikom inwestowania i wszystkim, którzy chcą zajrzeć w przyszłość.

Artykuł  przetłumaczony algorytmicznie (przepraszamy za niedoskonałości) jako materiał na nasze gry biznesowe.

Take-Aways
W Y Combinator (YC) – ekskluzywnym „obozie startowym” w Dolinie Krzemowej – rodzą się firmy warte miliardy dolarów.
Prezesa YC Sama Altmana nie interesuje to, ile pieniędzy według niego zarobi dana firma, ale to, jak dana firma może zmienić świat.
Podczas gdy typowe finansowanie venture capital często nie przynosi firm z listy Fortune 500, absolwenci YC stworzyli jedenaście firm o wartości co najmniej miliarda dolarów każda.
YC poszukuje ludzi z etyką – nie dopuszcza „dupków”.
Altman uważa, że „większość ludzi robi zbyt wiele rzeczy”. Zamiast tego należy „bezustannie robić kilka rzeczy”.
Podsumowanie
W Y Combinator (YC) – ekskluzywnym „obozie startowym” w Dolinie Krzemowej – rodzą się firmy warte miliardy dolarów. Prezes YC Sam Altman nie zwraca uwagi na to, ile pieniędzy jego zdaniem zarobi dana firma, ale raczej na to, jak dana firma może zmienić świat. W ten sposób firmy 1300 absolwentów programu YC są warte łącznie 80 miliardów dolarów.

„Jak każdy w Dolinie Krzemowej, [Sam] Altman wyznaje, że chce zbawić świat; w przeciwieństwie do prawie wszystkich, ma plan, jak to zrobić”.
YC zainwestowało i ukształtowało takie firmy jak Reddit, Dropbox i Airbnb. Podczas gdy typowe finansowanie venture capital często nie przynosi firm z listy Fortune 500, absolwenci YC stworzyli 11 firm o wartości co najmniej miliarda dolarów każda.

YC boot camp działa w następujący sposób: Studenci spotykają się z założycielami w godzinach ich pracy, jedzą wspólny posiłek i słuchają gościnnie przedsiębiorców, takich jak Mark Zuckerberg i Marissa Mayer. Na koniec boot campu, w „Demo Day”, wszyscy prezentują swoje firmy inwestorom, którzy decydują o tym, czy dana osoba przejdzie przez program czy nie. YC ostrożnie podchodzi do tego, kogo dopuszcza do programu. Chce ludzi z etyką – nie dopuszcza „dupków”.

„Program Sama [Altmana] dla świata jest oparty na ideach, a nie na ludziach.” (miliarder, inwestor venture capital Peter Thiel)
Altman jest znany w kręgach YC jako swego rodzaju guru biznesu, ponieważ potrafi przebrnąć przez złożone problemy i przekazać precyzyjną mądrość biznesową. Jeden ze studentów YC zapytał Altmana: „Jaka jest najbardziej prawdopodobna rzecz, którą zrobimy źle w ciągu najbliższych trzech miesięcy?”. Jego odpowiedź brzmiała: „Większość ludzi robi zbyt wiele rzeczy. Róbcie nieustannie kilka rzeczy”. Jest zwolennikiem przejrzystości, planowania krótkoterminowego i koncentracji na wzroście. Firmy YC stawiają sobie za cel i osiągają 10% wzrost przychodów tygodniowo.

„Musimy podnieść poziom ludzi, ponieważ nasi potomkowie albo podbiją galaktykę, albo na zawsze wygaszą świadomość we wszechświecie. Cóż to za czas, aby żyć!” (Prezes Y Combinator Sam Altman)
Altman lubi myśleć o przyszłości, a następnie działać według swoich przemyśleń. Z Elonem Muskiem założył OpenAI, organizację non-profit, która ma na celu obronę przed światem, w którym sztuczna inteligencja (AI) zastąpi człowieka. Projekt Altmana dotyczący dochodu podstawowego – pięcioletnie badanie w Oakland w Kalifornii – daje ludziom wystarczająco dużo pieniędzy, aby mogli żyć przez pięć lat. Celem jest sprawdzenie, co dzieje się z ludźmi, którzy mogą przeżyć bez pracy – możliwy efekt uboczny rozwoju AI.

O autorze
Tad Friend jest pisarzem The New Yorker i autorem książki Cheerful Money: Me, My Family, and the Last Days of Wasp Splendor oraz Lost in Mongolia: Podróże po Hollywood i innych obcych krajach.

Rate this post