Profit Simulation – finanse menedżerskie, finanse dla niefinansistów

Uczestnicy stają się dyrektorami ds. finansów firmy produkcyjno – usługowej. Ich zadaniem (każdego z konkurujących zespołów) jest takie prowadzenie spraw spółki, by miała ona najwyższą wartość dla właścicieli. By to osiągnąć, muszą podejmować szereg decyzji związanych z zarządzaniem finansami i strategią inwestycyjną firmy. Konkurują z innymi zespołami, starając się w kolejnych „latach” symulacji maksymalizować przychody, optymalizować koszty, mądrze podejmować projekty inwestycyjne.
Wszystko to będzie się odbywać w ramach ustalonej struktury symulacji, która narzuca przebieg warsztatu, ale nie narzuca strategii i taktyki postępowania.
Każde działanie będzie miało swoje odzwierciedlenie w prawdziwych pieniądzach – walutą w grze są specjalne metalowe monety „centavo”, które leżą na stole..

Uczestnicy doświadczą i zrozumieją:

• jak powstaje wartość przedsiębiorstwa i co się na nią składa
  • jak decyzje działu produkcji, sprzedaży, badań i rozwoju, magazynu oraz zakupów wpływają na sytuację finansową firmy
  • jak zmienna sytuacja makroekonomiczna i sezonowość przychodów wpływają na zyski oraz płynność finansową
  • w oparciu o jakie kryteria kształtować ceny swoich produktów i usług
  • na czym polega optymalizacja kosztów
  • czym różnią się koszty stałe od zmiennych
  • jak podejmować długofalowe decyzje inwestycyjne
  • co to jest budżet, amortyzacja, przychód, zysk brutto i netto, koszt stały i zmienny, koszt pieniądza w czasie, wskaźnik rentowności

Na rynku (symulowanym na specjalnych planszach) konkuruje kilka przedsiębiorstw produkcyjno – usługowych. Wytwarzają identyczny produkt i świadczą porównywalne usługi. Dysponują tak samo dobrymi ludźmi, technologiami i sprzętem, a posiadane przez nich marki mają zbliżony potencjał. Każda z firm walczy osiągnięcie pozycji rynkowego lidera, co oznacza stworzenie spółki o najwyższej wartości (mierzonej na podstawie przychodów, zysków i wartości majątku).
Skoro przewagą na tym rynku nie są ludzie, marka ani produkt, staje się nią optymalne zarządzanie przychodami i kosztami. Zwycięstwo uzależnione jest od prowadzonej odpowiednio polityki cenowej, inwestycyjnej i kosztowej.
Uczestnicy musza ustalać ceny dla każdego z realizowanych zamówień, kupować surowce i materiały, dbać o właściwy poziom zapasów. Ich zadaniem jest też zaciąganie i spłata kredytów, leasing samochodów, pilnowanie płynności finansowej, a także inwestycje w park maszynowy, budynki lub nowe technologie. Wreszcie, decydują oni o strukturze kosztów stałych i zmiennych (mogą outsourcować część realizowanych w firmie funkcji) i reagują na sytuację rynkową (hossa, kryzys, zmiana stóp procentowych…). Z czasem mogą nawet emitować obligacje, inwestować zyski w produkty rynku kapitałowego, albo przejmować konkurentów. Wszystko po to, by zbudować wartość firmy, która zadowoli zarząd i udziałowców.

Rodzaje decyzji, które podejmują uczestnicy gry szkoleniowej „finanse dla niefinansistów”:

• Ustalenie ogólnej strategii (np. decyzja, czy firma wybiera strategie typu low cost czy też chce zostać liderem pod względem obrotów itp.)
  • Decyzje dot. wdrożenia nowych produktów
  • Monitorowanie trendów makroekonomicznych na rynku i dostosowywanie strategii do zmienności rynku
  • Monitorowanie wyceny giełdowej spółki i takie modyfikowanie strategii, by wartość dla akcjonariuszy stale rosła
  • Podejmowanie decyzji o ew. fuzjach i przejęciach,

• Ustalenie strategii sprzedażowej,
  • Specjalizacja na poszczególne rynki,
  • Wdrożenie niższych lub wyższych standardów obsługi klienta,
  • Przygotowanie polityki cenowej,

• Przygotowywanie rocznego budżetu (przychody i wydatki)
  • Akceptowanie budżetu na inwestycje w środki produkcji
  • Rozłożenie akcentów pomiędzy kosztami stałymi a zmiennymi
  • Zaciąganie kredytów lub lokowanie wolnych środków
  • Planowanie płynności finansowej

Logistyka

• Zakup floty samochodowej
  • Dzierżawa lub wykup powierzchni produkcyjnej i magazynowej
  • Outsourcing usług
  • Dostosowanie wielkości majątku do strategii.

Plansze do gry, arkusze obliczeniowe, modele i rekwizyty obrazujące świadczone usługi, autentyczne monety, materiały edukacyjne.

2 – 3 dni szkoleniowe