Production Simulation – zarządzanie i optymalizacja produkcji

Uczestnicy symulacji stają się szefami zakładów produkcyjnych w dużym przedsiębiorstwie. W ich rękach spoczywa organizacja hali produkcyjnej, decyzje w sprawie określania wydajności, nowoczesności i niezawodności stosowanych technologii produkcyjnych. Uczestnicy muszą również planować zakupy materiałów, półproduktów i maszyn i urządzeń. Planowanie kosztów magazynowych po stronie surowcowej jak i produktowej stanowić będzie istotny element kosztowy w symulacji.
Production Simulation to planszowa (wspomagana komputerowo) produkcyjna gra symulacyjna, w której działa kilka konkurujących ze sobą zespołów. Gra dzieje się w czasie rzeczywistym (działania samych uczestników kształtują w dużym stopniu sytuację w hali produkcyjnej), co sprawia że jest niezwykle emocjonująca.

• organizację produkcji (zależności między gniazdami, planowanie przezbrojeń, radzenie sobie z opóźnieniami)
  • jak koszty produkcji wpływają na koszty funkcjonowania firmy
  • jak racjonalnie obniżać koszty produkcyjny i planować wydatki
  • jak podejmować decyzje dotyczące zakupu materiałów, półproduktów, maszyn i części
  • jak planować stan surowców i wyrobów gotowych w magazynach

W pewnej dużej firmie istnieje kilka zakładów produkcyjnych. Zarząd ogłosił, że w najbliższych tygodniach zamierza wdrożyć projekt zmierzający do poprawy produktywności i organizacji produkcji w każdym z nich. Załoga tego zakładu, który najlepiej usprawni swoją pracę, dostanie nagrodę.
O wyniku będą decydować: niskie koszty produkcji, wysoka jakość (niski odsetek braków), terminowość (brak opóźnień) i szybkość realizacji nowych rodzajów zamówień (elastyczność w przestawieniu produkcji na nowy wyrób).
Wszystkie zakłady rozpoczęły więc usprawnienia na liniach produkcyjnych. Mają 4 miesiące na doskonalenie się. Kierownicy produkcji mają zmniejszyć koszty (m.in. poprzez coraz bardziej racjonalne decyzje zakupów surowców, części i maszyn), skrócić czasy przestojów, poprawić organizację pracy i jakość. Ich praca będzie oceniana co miesiąc – po każdym miesiącu kierownik otrzyma raport za poprzedni okres. Na jego podstawie będzie mógł wyciągnąć wnioski i podjąć lepsze decyzje w kolejnym miesiącu.
Za 4 miesiące zarząd wyłoni zwycięzców…

Rodzaje decyzji, które podejmują uczestnicy gry produkcyjnej:

Planowanie

• Organizacja hali produkcyjnej (ilość i sprawność maszyn)
  • Ustalenie ogólnych planów produkcyjnych (ilość maszyn, wielkość stanów magazynowych itp.)
  • Planowanie przepływów materiałowych na halach produkcyjnych i magazynach
  • Monitorowanie kosztów produkcji (koszy maszyn, koszty postojów, koszty magazynowania)
  • Dopasowanie jakości i wydajności produkcji.
  • Wybrane elementy planu mogą na Państwa życzenie mogą zostać z góry narzucone uczestnikom w formie „wytycznych od centrali”

• Przygotowywanie uproszczonego tygodniowego budżetu zakładu (przychody i wydatki)
  • Rozłożenie akcentów pomiędzy kosztami stałymi a zmiennymi (zadania realizowane przez pracowników stałych i czasowych)
  • Planowanie płynności finansowej zakładu
  • Analiza kosztów i poszukiwanie sposobów ich obniżania (np. skrócenie przebiegów materiałowych na halach produkcyjnych)
  • Analiza czy koszty prowadzenia zakładu znajdują pokrycie w uzyskiwanych łącznych przychodach.

Produkcja

• Ustalenie struktury i wielkości parku maszynowego
  • Wybór pomiędzy rodzajami linii produkcyjnych
  • Ustalanie wielkości produkcji
  • Zakup maszyn produkcyjnych
  • Inwestycje w badania i rozwój

Plansze do gry, arkusze obliczeniowe, modele i rekwizyty obrazujące surowce, półprodukty i produkty, hale i linie produkcyjne, autentyczne monety, materiały edukacyjne.

1-2 dni – sama symulacja. Może ona też być wzbogacona o warsztaty dot. zarządzania zespołem produkcyjnym i roli lidera.

12 – 20 osób