Gra symulacyjna Project Simulation – symulator zarządzania projektem

ISTOTA SYMULACJI PROJEKTOWEJ
Uczestnicy dowiadują się, że właśnie zostali członkami nowo powołanego zespołu projektowego. Ich zadaniem (każdego z zespołów) jest zorganizowanie konferencji promocyjnej dla klientów.
W trakcie konferencji odbywać się będą również imprezy towarzyszące mające ugruntować pozytywny wizerunek firmy.
Zespół projektowy musi zaplanować szereg działań w ramach projektu: podzielić się rolami i zadaniami w zespole, wybrać miejsce konferencji, zdecydować jakie imprezy zainteresują jej gości, ilu uczestników zaprosić. Im szybciej sfinalizują swój projekt tym mają większe szanse powodzenia. Cały czas muszą pamiętać o budżecie projektu, który został określony przez Zarząd. Jeśli uda się im zaoszczędzić mogą liczyć na dodatkową premię.
Wszystko to będzie się odbywać w ramach ustalonej struktury gry, która narzuca przebieg warsztatu, ale nie narzuca strategii i taktyki działania.
Każde działanie będzie miało swoje odzwierciedlenie w ponoszeniu kosztów, ale również w uatrakcyjnianiu konferencji (celu projektu) – walutą w grze są specjalne monety „centavo”, które leżą na stole.

Dzięki symulacji uczestnicy doświadczą i zrozumieją

• jak zaplanować projekt – cele i zadania
  • jak zaplanować budżet projektu i jego płynność finansową
  • jak ustalić szczegółowy kalendarz pracy i podział zadań
  • jak radzić sobie ze zmianami i odchyleniami w pracy zespołu projektowego
  • jak racjonalnie wykorzystywać zasoby: ludzi, czas, pieniądze, narzędzia i sprzęt

Właśnie nadszedł moment wprowadzenia na rynek nowego produktu. Dlatego zarząd postanowił zorganizować wydarzenia promujące nowa markę wśród klientów, dystrybutorów i hurtowników. Każda z firm powołała zespół projektowy, który przygotuje i poprowadzi wydarzenie.

Rolą każdego z zespołu jest zaplanować całość pracy (wyznaczyć cele, skalę wielkości i budżet wydarzenia, kalendarz prac), a potem przeprowadzić projekt przez wszystkie etapy: od pomysłu do wydarzenia. Na każdym z etapów zespoły będą sobie radzić z bieżącymi problemami, podejmować decyzje operacyjne i strategiczne, dzielić zadania, wydawać pieniądze i utrzymywać płynność finansową projektu. Będą sobie radzić z nieprzewidzianymi wypadkami i minimalizować ryzyko niepowodzenia.

Na koniec porównamy koszty (czas, ludzie, pieniądze, inne zasoby) z efektami (efekt marketingowy wydarzenia mierzony ilością uczestniczących w nim gości i prestiżem wydarzenia). Ocenimy zgodność celów i rezultatów oraz opóźnienia i odchylenia. Sprawdzimy, jak radził sobie każdy z zespołów i wyciągniemy wnioski Czy osiągną zysk? Czy będą potrafili skutecznie planować? Czy ich strategia będzie na tyle elastyczna, by można ją dostosować do działań konkurentów?

Rodzaje decyzji, które podejmują uczestnicy:

Budżet i inwestycje

• Ustalenie stopnia wykorzystania budżetu.
  • Cash flow i harmonogram płatności.
  • Ustalenie proporcji budżetu – wewnętrzny (np. koszty płac członków zespołu projektowego,) zewnętrzne (np. koszty materiałów do budowy).
  • Wybór kategorii wydatków i podwykonawców.

Plan i harmonogram projektu

• Wyznaczenie celów projekt – wielkość projektu (ilość pokoi w hotelu itp) i jakość (wg. kryteriów klienta).
  • Określenie listy zadań w projekcie.
  • Określenie wielkości zespołu projektowego.
  • Ustalenie kolejności zadań i konkretnych tygodni ich wykonania.

Zarządzanie bieżącą realizacją projektu

• Zatrudnianie i zwalnianie członków zespołu projektowego.
  • Dobór członków zespołu pod kontem optymalizacji kosztów.
  • Reagowanie na niespodzianki i nowe informacje z rynku.
  • Dostosowywanie projektu do zmieniających się celów i mierników oceny projektu.
  • Rozwiązywanie problemów wąskich gardeł (np.: choroba pracownika i mniej rąk do prac).
  • Reagowanie na działania konkurencji.

Plansze do gry, arkusze obliczeniowe, modele i rekwizyty obrazujące surowce, półprodukty i produkty, hale i linie produkcyjne, autentyczne monety, materiały edukacyjne.

1 dzień szkoleniowy (6 – 8 godzin) – sama symulacja. Może ona być też wzbogacona o pełny warsztat dot. zarządzania zespołem projektowym lub planowania projektu (warsztat razem z symulacją trwa zwykle 2-3 dni, zależnie od uzgodnionego programu).